Srpen 2007

Enrique Iglesias

16. srpna 2007 v 13:45 Osobnosti
Enrique Iglesias je známý španělský zpěvák.
Celé jméno: Enrique Miguel Iglesias Preysler
Narodil se 8. května 1975 v Madridu. Jeho otcem je slavný zpěvák Julio Iglesias, jeho matkou je filipínská modelka Isabel Preysler.
Když mu byly tři roky, jeho rodiče se rozvedli a on zůstal bydlet u otce. Většinu času však trávil se svou chůvou Elvirou Olvarez, protože oec často nebyl doma. Každé léto navštěvoval svou matku. V roce 1983, když mu bylo 8 let, se se svým otcem odstěhovali do Miami na Floridu.
Zde v Miami také studoval obchodní univerzitu, ale po roce školy nechal a rozhodl se pro pěveckou kariéru.
V roce 1995 vydal své první album nazvané prostě Enrique Iglesias. Toto album bylo plné španělsky nazpívaných rockových balad. V prvním týdnu se jej prodalo asi půl milionu. Písnička "Por Amarte" z tohoto alba byla použita jako úvodní znělka v telenovele Marisol. Za tuto desku získal ocenění Grammy.
V roce 1997 vydal své druhé album pojmenované Vivir (Žít). Jeho součástí byla také cover verze singlu "Only You" přeložená do španělštiny jako "Solo en Tí".
O rok později vydal další cd s názvem Cosas del Amor. I toto album bylo velice úspěšné.
V roce 1999 se poprvé pokusil vydat desku s anglickými písničkami a povedlo se mu to. Velkým hitem se stala skladba "Bailamos", která byla původně složena jako soundtrack k filmu Willa Smitha "Wild Wild West".
Další album spatřilo světlo světa v roce 2001 a jmenovalo se Escape. Celé toto album napsal sám Enrique a stalo se velmi populárním po celém světě.
Svým dalším albem vydaným v roce 2002 se navrátil k mateřštině. Cd se jmenovalo Quizás (Možná). Videoklip ke skladbě "Quizás" byl prvním španělským videoklipem, který byl vysílán na hudební televizi MTV. Enrique tak otevřel dveře mnoha dalším španělsky zpívajícím zpěvákům.
V roce 2003 vydal v pořadí sedmé album, které příznačně nazval 7 (Seven). Také toto album napsal celé sám. S tímto albem vyrazil Enrique na dosud své největší světové turné.
Po několikaleté pauze vydal letos v roce 2007 album pojmenované Insomniac. Z tohoto alba pochází velice oblíbená písnička nazvaná "Do You Know? (The Ping Pong Song)". Singl existuje i ve španělské verzi pod názvem "Dimelo".
Mimo zpívání pronikl také do světa filmu. Zahrál si po boku Antonia Banderase, Salmy Hayek a Johnnyho Deppa ve filmu "Tenkrát v Mexiku".
Sourozenci
 • Chabeli Iglesias (Narodila se 3. září 1971. Pracuje jako novinářka.)
 • Julio José Iglesias (Narodil se 25. února 1973. Živí se jako popový zpěvák.)
 • Nevlastní sourozenci: Tamara Falcó a Ana Boyer (z matčiny strany) a Miguel Alejandro, Rodrigo, Cristina, Victoria a Guillermo Iglesias (z otcovy strany)
P. S. Doporučuju vám stáhnout si písničky od Enriquea Iglesiase, protože jsou vážně senzační ;))
Zdroj: en.wikipedia.org

Leonardo da Vinci

15. srpna 2007 v 14:31 Osobnosti
Leonardo da Vinci byl všestranná renesanční osobnost. Žil na konci 15. století.
Narodil se 15. dubna 1452 v Anchianu u Vinci nedaleko Florencie v Itálii. Byl nemanželským dítětem notáře Sera Piera a venkovanky Catariny. Otec jej uznal za svého, vzal jej do opatrovnictví a poskytl mu peníze na všeobecné vzdělání. Jeho matka se krátce po jeho narození odstěhovala do sousedního města, kde se provdala. Každý z jeho rodičů žil tedy se svou novou rodinou. Dohromady měl Leonardo 17 nevlastních sourozenců.
V letech 1457 - 1466 navštěvoval mladý Leonardo školu ve Vinci, pak se v roce 1466 přestěhovali do Florencie. V letech 1469 - 1472 byl žákem v renomované dílně Andrei del Verrocchia ve Florencii. Zde se naučil přesnému zobrazování předmětů. V roce 1472 představil svůj talent ve Verrochiovském obraze "Křest Krista" , kde namaloval anděla. Na tomto obrazu bylo jasně znát, že Leonardo je šikovnější malíř než sám jeho mistr. V roce 1476 byl obviněn z nedovolených homosexuálních styků.
V roce 1482 odešel z Florencie do Milána na pozvání vévody Lodovica Sforzy. Kvůli tomu nedokončil obraz "Klanění králů".
Kolem roku 1483 Leonardo začíná svoje studium aerodynamiky a fyziky, anatomie, meteorologie, astronomie a kosmografie. Zajímá se oPythagorovu matematiku, již si brzy osvojuje a činí ji základem vlastních bádání. Umění a věda se tak pro Leonarda stávají nerozlučné hodnoty.
V roce 1495 zahájil práci za Poslední večeři. Postavy na plátně jsou zobrazeny typicky renesančním stylem a ve svých kombinacích s pozadím získávají na konečném dojmu monumentality a rovnováhy.
V roce 1499 odchází z Milána do Benátek. Od roku 1500 do roku 1507 se navrátil do Florencie. Zde také vznikal v letech 1503 až 1506 nejslavnější obraz světového malířství Mona Lisa. V letech 1507 až 1513 působil opět v Miláně. Poté strávil rok v Římě a nakonec se na pozvání francouzského krále Františka I. odstěhoval do Francie, kde žil až do své smrti.
Výtvarná díla:
- Madona ve skalách (1483-1493)
- Poslední večeře (1495-1498) - nástěnná malba 440 x 880cm Milán, refektář konventu Santa Maria delle Grazie
- Sv. Anna samotřetí (1501-1507)
- Bitva u Anghiari (1503)
- Mona Lisa (La Gioconda) (1503-1506)
- Autoportrét
- Dáma s hranostajem , Kraków, Czartoryski Museum
- Portrét dámy zvané La Belle Ferronniere
- Portrét Gianevry Benci (1474-1476) - olej na dřevě 42 x 37cm, Washington, National Gallery of Art
- Portrét hudebníka (1490) - olej na dřevě 43x 31cm, Milán, Pinacoteca Ambrosiana
- Proporce lidské postavy (Vitruvius) - pero na papíře 35 x 25cm, Florencie, Accademia
Mezi další obory, ve kterých se prosadil patří mimo malířství také:
 • ARCHITEKTURA - účastnil se soutěže o návrh kupole nad křížením milánského dómu
 • SOCHAŘSTVÍ
 • KODEXY - např.: "O letu ptáků", "O pohybu a měření vody", "O malířství", ...
 • ANATOMIE - prováděl pitvy
 • VYNALÉZAČSTVÍ - Leonardovy vynálezy lze rozdělit do čtyř základních skupin:
  - Létací stroje
  - Pracovní nástroje
  - Válečné stroje
  - S vodou souvisejicící vybavení
Nejslavnější obrazy:
 • Mona Lisa(La Gioconda)
Tento obraz, který je dnes umístěn ve francouzském muzeu Louvre, má rozměry 77 x 53 cm a byl namalován technikou olej na topolu.
 • Dáma s hranostajem (Lady with an Ermine)
Tento obraz je nyní umístěn v Polsku (Krakow - Czartoryski Museum). Jeho rozměry jsou 54 x 39 cm a byl zhotoven technikou olej na dřevu.
 • Poslední večeře (The Last Supper)